Show Notes
Kontynuujemy wątek twórczości Karola Szymanowskiego w naszym podcaście – w dzisiejszym odcinku przyjrzymy się bliżej jego pieśniom. Porozmawiamy m.in. o odkrywaniu nowych poziomów interpretacji dzieła, o tym, czy lepiej wykonuje się Szymanowskiego z orkiestrą, czy fortepianem i o tym, kiedy śpiewaczka powinna zapomnieć, że nią jest.
Gościem odcinka jest Olga Pasiecznik – pochodząca z Ukrainy, mocno zakorzeniona w Polsce sopranistka i pedagog. Studia wokalne odbyła w Konserwatorium w Kijowie. W 1993 r., w czasie studiów podyplomowych w warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina, zadebiutowała na scenie Warszawskiej Opery Kameralnej, a pięć lat później na scenie Théâtre des Champs-Élysées w Paryżu jako Pamina w „Czarodziejskim flecie” W. A. Mozarta. Ma na koncie ponad pięćdziesiąt partii operowych, które przyniosły jej uznanie krytyki i publiczności. Występuje na najważniejszych scenach europejskich i światowych, także w repertuarze oratoryjnym, symfonicznym i kameralnym. Laureatka m.in. Paszportu „Polityki” (1997), nagrody polskiego przemysłu fonograficznego „Fryderyk” (1997, 2004, 2018) i Nagrody im. Andrzeja Hiolskiego za najlepszą kobiecą rolę operową (2004). W 20212 r. została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, a w 2023 r. Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Rozmawia Mariusz Gradowski.
Spis treści
(00:00) Wprowadzenie
(01:03) Przygoda z Szymanowskim
(07:20) Dzieło a twórca
(09:47) Elementy układanki
(14:38) Nowe poziomy interpretacji
(17:50) Partytura jak mapa
(20:34) Zapomnieć, że jest się śpiewaczką
(24:53) Rymy nie tylko dziecięce
(28:03) Pieśni z orkiestrą
(31:59) Muzyka a poezja
(34:30) Słopiewnie
Z księgarni PWM: K. Szymanowski, „Pieśni II” na głos i fortepian (wydanie źródłowo-krytyczne): https://pwm.sklep.pl/piesni-ii
Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu „Dziedzictwo Muzyki Polskiej”.
Więcej: dnamuzykipolskiej.castos.com