About the Show
Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Dziedzictwo Muzyki Polskiej".
Podcast dla miłośników muzyki i historii! Co kształtuje muzykę? Jaki jest jej kod? Bierzemy pod lupę jej próbki pochodzące z okresu, gdy Polski nie było na mapie Europy, by wraz...more
Brought to you by
Pisze. Mówi. Słucha. Lubi czajki, jeże i jerzyki. Nie lubi kosiarki spalinowej rano. Dla dzieci – pan od „Podróży ponaddźwiękowych”, koncertów „Szalonych Dni Muzyki” i „Kina Dźwięku” festiwalu Musica Electronica Nova. Dla nastolatków – pan od muzyki, który uczył historii jazzu i rocka w ASMRiJ im. Krzysztofa Komedy. Dla studentów Instytutu Muzykologii UW – doktor od big beatu, muzyki popularnej i antropologii muzyki. Dla słuchaczy Dwójki – dziennikarz budzący porannym „Śpiewnikiem jazzowym” i słuchający filmu w „Muzyce w kadrze”.
Dziennikarka muzyczna. Publikowała m.in. w Ruchu Muzycznym, dwutygodnik.com, Tygodniku Powszechnym i Polskiej Redakcji Deutsche Welle. Niegdyś związana z Polskim Radiem, od 2013 roku pełniła funkcję Redaktor Naczelnej portalu Muzykoteka Szkolna poświęconego edukacji muzycznej. Współpracowała z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina, w 2015 roku była Rzeczniczką Prasową 17. Konkursu Chopinowskiego.
Poeta, muzealnik, publicysta, meloman. Autor książki poetyckiej „Światłoczułość” (Łódź 2021), kilkudziesięciu tekstów popularno-naukowych, relacji z podróży, programów towarzyszących wystawom, popularyzatorskich materiałów wideo i podcastów. Przez lata związany z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina, obecnie adiunkt w Muzeum Narodowym w Warszawie. Miłośnik muzyki polskiej XIX i XX wieku.
Muzykolog, krytyk i publicysta muzyczny, pedagog. Współpracuje z „Ruchem Muzycznym”, Radiem Kraków, w którym prowadzi autorską audycję „Mistrzowie i uczniowie”, tworzy własny blog „Orfeum Borkowskiego. Autor „Złotej klatki” – wywiadu-rzeki z reżyserem Michałem Znanieckim (PWM 2017), uhonorowanej tytułem Krakowskiej Książki Miesiąca publikacji „Organy na krańcach świata” – rozmowy z organistą Markiem Stefańskim (Petrus 2019) oraz książki z serii „Małe Monografie” poświęconej Henrykowi Wieniawskiemu (PWM 2022).
Dziennikarka Programu 2 Polskiego Radia. Od 2014 roku związana z redakcją publicystyki, współpracuje też regularnie z redakcją muzyczną. Relacjonowała dla Dwójki najważniejsze wydarzenia ze świata muzyki – w tym Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2015, 2021), Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (2016, 2022), Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych (2018, 2023). Na antenie Programu 2 prowadzi audycje z cyklu Wybieram Dwójkę, O wszystkim z kulturą, Rozmowy po zmroku, Dwie do setki i Dwójka na miejscu. Jest sekretarzem obrad Płytowego Trybunału Dwójki. W cyklu „Przed premierą” przygotowała kilkadziesiąt audycji reportażowych poświęconych premierom operowym i baletowym w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie, Operze Wrocławskiej, Teatrze Wielkim w Poznaniu i Teatrze Wielkim w Łodzi. Publikuje w Ruchu Muzycznym.
Muzykolożka, dziennikarka, lektorka. Jej recenzje publikowała Gazeta Wyborcza, Przekrój, Tygodnik Powszechny, Ruch Muzyczny, Charaktery i wiele innych. Prowadziła program o kulturze w TVP Kraków. Od 2005 roku w zespole RMF Classic. W radiu opowiada między innymi o wszystkich godnych uwagi płytach pojawiających się na rynku fonograficznym. A w niedzielne wieczory namawia do słuchania oper.