Show Notes
W dzisiejszym odcinku pochylimy się bliżej nad zawartymi w rękopisie Kras 52 utworami muzycznymi. Co śpiewano i grano w XV-wiecznym Krakowie? W jaki sposób wykonywać ten repertuar 600 lat później? I skąd potrzeba opracowania nowego wydania, które łączy zalety edycji wykonawczej oraz krytycznej? Tego dowiecie się, słuchając naszego podcastu.
Gościem odcinka jest Agnieszka Budzińska-Bennett – wokalistka, harfistka, doktor muzykologii. Ma na swoim koncie 45 nagrań płytowych, w tym 17 wielokrotnie nagradzanych albumów założonego przez nią ensemble Peregrina z muzyką IX-XV wieku (m. in. ECHO-KLASSIK 2009, International Classical Music Awards 2019). Od lat związana ze Schola Cantorum Basiliensis w Szwajcarii, gdzie pracowała jako badaczka muzyki XII wieku oraz wykładała historię muzyki. Prowadzi kursy mistrzowskie w całej Europie oraz USA. Autorka artykułów i książek o muzyce dawnej. Dwukrotnie nominowana do Paszportów Polityki za przywracanie do życia koncertowego zapomnianych repertuarów średniowiecznych. Niestrudzona promotorka polskiej kultury muzycznej na całym świecie – do jej najwiejszych osiągnięć na tym polu należy kompletne nagranie psalmów Mikołaja Gomółki z Chórem Polskiego Radia (10 albumów), rejestracja wszystkich dzieł Wacława z Szamotuł i Jana Branta, kompletne nagranie i nowa edycja Kodeksu Krasińskich (PWM 2025).
Rozmawia Mariusz Gradowski.
Spis treści
(00:00) Wprowadzenie. Muzyka XV-wiecznego Krakowa
(02:45) Potrzeba nowej edycji
(07:51 Od rękopisu do pulpitu wykonawcy
(10:50) Dobór głosów i instrumentów
(13:54) Decyzje i interpretacje
(17:06) Utwory przywrócone do życia
(21:18) Kras w koncertowej trasie
(25:14) Kraków w muzycznej Europie
Z księgarni PWM: ed. A. Budzińska-Bennett, M. Lewon, „Kodeks Krasińskich. Edycja wykonawcza z esejami i komentarzem krytycznym”: https://pwm.sklep.pl/kodeks-krasinskich-pl-wn-ms-iii8054
Album ‘The Krasiński Codex’ na Spotify: https://open.spotify.com/album/4UPhcJjtalbpZrJRWYgzor
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W podcaście wykorzystano fragment utworu Wincentego z Kielczy „Leta mundus” z albumu ‘The Krasiński Codex’ (Ensemble Dragma, Ensemble Peregrina, Agnieszka Budzińska-Bennett, Raumklang 2024). Nagranie zostało udostępnione dzięki uprzejmości Instytutu Adama Mickiewicza.