Show Notes
Czy można porównać komponowanie utworu do gotowania zupy?
Przyzwyczajeni do romantycznych ideałów, mitu artysty, o każdym twórcy, także z wcześniejszych epok, chcemy myśleć w tych wzniosłych kategoriach. A więc: natchnienie, wielkie, genialne dzieła, nienaruszalne i doskonałe. A przecież kultura muzyczna to także utwory pisane szybko, na bardzo konkretne potrzeby, wymagające wielu dopowiedzeń od wykonawcy.
O takiej twórczości i zapomnianej postaci urodzonego w XVIII wieku Jakuba Gołąbka opowie specjalistka od muzyki dawnej. Historycznie poinformowana i – jak się okazuje – chwilami niezwykle pragmatyczna: Martyna Pastuszka.
Martyna Pastuszka – skrzypaczka. W roku 2004 ukończyła katowicką Akademię Muzyczną w klasie skrzypiec, w roku 2017 obroniła doktorat i jest wykładowcą macierzystej uczelni. Jej wczesne zainteresowanie historycznymi praktykami wykonawczymi zaowocowało w trwającą ponad piętnaście lat współpracę z wiodącym polskim zespołem Arte dei Suonatori. Związana jest także z zespołami w których realizuje się jako muzyk-kameralista, solistka lub/i zaproszony koncertmistrz: Hofkapelle München, Le Concert de la Loge (Paryż), Diletto (Białystok), Collegium Marianum (Praga), Collegium 1704 (Praga), Le Cercle de l’Harmonie (Paryż). W roku 2012 wraz z Arturem Malke założyła {oh!} Orkiestrę Historyczną. To o tej formacji i o działalności samej Martyny Pastuszki krytycy piszą jako o „największym naszym odkryciu ostatnich lat!!!”.
Rozmawia Agata Kwiecińska.
Spis treści:
(00:00) Wprowadzenie
(03:40) Co łączy wykonawców muzyki dawnej i muzyki najnowszej?
(08:21) Jak zrekonstruować symfonię?
(12:33) DNA muzyki Jakuba Gołąbka
(16:42) Gołąbek – polski Haydn?
(18:23) Co po Gołąbku?
(21:31) Funkcja muzyki a proces tworzenia
(24:24) Rola wykonawcy – ruszyć głową i wyobraźnią
(27:20) Rola współpracy w zespole
Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu „Dziedzictwo Muzyki Polskiej”.